Mit használhatunk cukor helyett?

Nem kell valamilyen betegségben szenvednünk ahhoz, hogy meggondoljuk, cukrot használjunk-e a kávénkhoz, a teánkhoz, a sütéshez vagy a főzéshez. Ahogyan a témának tengernyi szakirodalma, úgy a hagyományos cukornak egyre több alternatívája van, az utóbbiak közül mutatunk néhány, a legtöbb boltban elérhető verziót.

A különböző cukorpótlókat igazán nem szükséges élőben „szemlézni”, sokkal egyszerűbb megrendelni őket valamelyik webáruházból. A számla kiegyenlítése is pofonegyszerű, ha a SimplePay lehetőséggel találkozva Simple-fiókban mentett kártyáddal fizetsz megrendelésedért.

Tulajdonképpen miért is ne cukor? 

A gyermekkorunkból talán jól megszokott, sokszor a nagyi által gazdagon használt fehér cukor valójában üres energiaforrásnak számít. Magas a kalóriatartalma, gyorsan megdobja a vércukorszintet, amely aztán ugyanolyan hamar esik le, így éhségérzetet okoz. Az inzulinszint emelkedése ráadásul arra készteti a szervezetet, hogy felhalmozzon, ezért a fehér cukor nemcsak a cukorbetegeknek, hanem a fogyni vágyóknak is az ősi ellensége. 

Ráadásul a napi energiaszükséglethez kellő cukrot bőven elég lenne gyümölcsökből bevinni a szervezetbe, így bizony pont az ellenkezőjét érhetjük el azzal, ha ezek után még finomított cukrot is fogyasztunk. 

Barna cukor – vajon jobb választás?

Hosszú ideig a barna cukor sokak számára volt kedveltebb, ám valójában a fehér cukorhoz hasonlóan cukorrépából készül, így amiben különböznek egymástól, az az íz, a szín és az elkészítési eljárás.

Egy csöppnyi természetesség: a méz

méz például megfontolandó alternatíva lehet, mert egészségesebb a cukornál, ráadásul tele van aminosavakkal és vitaminokkal, a kalóriatartalma ellenben elég magas.

Megoldás a cukorbetegeknek

Kezdésként számoljunk fel egy tévhitet: a gyümölcscukor nem gyümölcsből, hanem nádcukorból készül. A fehér cukorral ellentétben lassan bomlik le, nem emeli meg a vércukorszintet se, és a cukorbetegek is fogyaszthatják.

Nekik a legjobb talán egyébként az úgynevezett cukoralkoholok közé tartozó eritrit. A sütéskor picit veszít az izéből, de egyébként a glikémiás indexe nulla, ahogyan a kalóriatartalma is, és cukor édesítőértékének 70 százalékát nyújtja. Ugyancsak a cukoralkoholokhoz sorolható a xilit vagy a nyírfacukor. A cukorhoz hasonlóan kell adagolni, ám negyven százalékkal kevesebb kalóriát tartalmaz. A 7-es glikémiás index miatt cukorbetegek is fogyaszthatják, ám fontos számolni hashajtó hatásával is.

A sláger: a stevia (vagy sztívia) 

Akik csak fél füllel hallottak a cukor alternatíváiról, az egyik lehetőségként biztosan találkoztak a steviával (vagy másként írva, sztívia). A természetes eredetű cukorpótló nagyjából háromszázszor édesebb a cukornál, miközben tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Kalóriák szempontjából is kedvező választás, így a fogyókúrázóknak is telitalálat lehet. 

Simple tipp: utánvét helyett biztonság és kényelem

Az interneten történő vásárlást követő zökkenőmentes és biztonságos csomag átvétel érdekében fizesd a kiválasztott terméket készpénzmentesen a neten. A kényelem mellett még plusz biztonsági funkciókkal bír, ha az online bankkártyás fizetést választod utánvét helyett! Hogy ezek pontosan mik, ITT elolvashatod.

Forrás:
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11048/a-cukor-karos-hatasai
https://www.mindmegette.hu/cukor-helyett-egeszseges-cukorpotlok-nyirfacukor-xilit-szitvia-juharszirup-agave-eritrit-mez-50594/
https://femina.hu/fogyokura/cukor-helyett/
https://napidoktor.hu/dieta/mit-hasznaljunk-cukor-helyett/