Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Hogyan vidd be a kellő fehérjemennyiséget vegánként? – Szuper alternatívák
A vegán életmódnak számos előnyös hatása van egészségünkre, illetve környezetünkre is. Azonban ezt a fajta táplálkozási formát folytatva fennál a lehetősége annak, hogy nem visszük be a kellő fehérjemennyiséget a hús és állati eredetű termékek nélkül. Cikkünkben olyan alternatívákat hoztunk, amelyek segítségével viszont elkerülhetjük ezt a problémát. Nézzük is melyek ezek!
Hüvelyesek és szójatermékek
A hüvelyesek, mint a bab, lencse és csicseriborsó, mind kiválóak a vegánok számára, illetve könnyedén beilleszthetőek a mindennapi étkezésekbe levesek, saláták vagy főételek formájában. A szójatermékek, vagyis például a tofu, illetve a tempeh is klasszul pótolják az állati eredetű proteint. Szakácskönyvekben vagy az interneten pedig receptek tucatjai segítenek nekünk abban, hogy hogyan is lehet ízletes formában elkészíteni őket.
Magvak és diófélék
A napraforgó-, tök-, és chia mag is tökéletes választás. Kiválóak a reggeli müzlikhez, vagy zabkásákhoz adagolva. A chia magból készült puding is igazán ízletes, főleg gyümölcsökkel megspékelve, emellett a rohanós reggeleken igazi adu ász lehet. A diófélék, azon belül a mandula, mogyoró és dió, szintén remek opció lehet akár snackként, vagy főételekhez adagolva. Kiválóan passzol a süteményekbe vagy kekszekbe is ropogóssága miatt, bátran kísérletezzünk velük.
Teljes értékű gabonák
Teljes értékű gabonákat mindenképp érdemes beilleszteni az étrendbe, mivel teljes fehérjeforrások, ami azt jelenti, hogy tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat, amire a szervezetnek szüksége van. Szerezzünk be quinoát, amarantot vagy bulgurt. Rosttartalmuk is kiemelkedő, amiért emésztőrendszerünk és bélflóránk is nagyon hálás lesz.
Vegán fehérjeporok
A piacon elérhető vegán proteinporok is jó alternatívát nyújthatnak, különösen azoknak, akik aktív életmódot folytatnak vagy intenzív edzéseket végeznek. Gyakran készülnek borsó-, rizs-, vagy kenderfehérjéből, amelyek szuper hatással lesznek testünkre. Könnyen keverhetők smoothie-kba, növényi tejes turmixokba, de akár egy reggeli zabkásába vagy pudingba is.
Fontos a vitaminok és ásványi anyagok figyelembevétele is
Vegánként fontos figyelmet fordítani az összes szükséges tápanyag bevitelére, különös tekintettel a B12-vitaminra, vasra, kalciumra és omega-3 zsírsavakra. Ezeket kiegészítők formájában is be lehet illeszteni az étrendbe, de semmiképp nem ajánlott elhanyagolni ezeknek a fontosságát.
A megfelelő tervezéssel és változatossággal könnyen kielégíthetők testünk tápanyagszükségletei. A fentebb említett ételek beillesztése nemcsak a vegánoknak, hanem mindenki számára előnyös lehet a változatos és kiegyensúlyozott étrend eléréséhez. Ha pedig ezek közül épp egyik sem lapul polcodon, semmi probléma, rendeld meg őket online, a kanapé melegéből. A fizetéshez pedig válaszd a SimplePay-t, amivel kényelmesen és egyszerűen egyenlítheted ki számládat az elmentett kártyáddal.
Forrás:
A kép illusztráció. A kép forrása: shutterstock.com
https://prove.hu/vegan-feherje-komplett-utmutato/
https://vitaneral.hu/hogyan-juthatsz-feherjehez-vegankent/