Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Élet a tej után – az állati eredetű tejek alternatívái
Míg sokan a hagyományos tej fogyasztására esküsznek, mások állatvédelmi megfontolásból igyekeznek száműzni étkezésükből a tehéntejet, netán változtatni akarnak a táplálkozásukon, vagy egyszerűen különböző betegségek, például laktózintolerancia miatt nem is ajánlott állati eredetű tejet fogyasztaniuk.
No de mivel lehet helyettesíteni a kétségkívül sokszínű folyadékot, amelyet a mindennapi kávénktól kezdve a turmixokon át egészen a főzésig sokféle formában használhatunk?
Szerencsére van más opció is a megszokott tejen kívül, mutatjuk is, mik jöhetnek szóba a pótlására.
Online vásárlóként egyre több áruházban találkozhatsz a SimplePay fizetési megoldással. A lehetőség gyorsan népszerű lett, hiszen Simple-fiókkal egyszerűen és biztonságosan fizethetsz online a webshopokban – például akkor is, amikor egy nagyobb adag tejpótlót rendelsz otthonra.
A növényi tej a nyerő
Bizonyos betegségek miatt a laktózmentes tej nem lehet megoldás, a vegán étrendet követők elvi okokból nem fogyasztják, így aztán több szempontból a különböző növényi tejek kerülnek előtérbe, amelyek az alacsonyabb kalóriatartalom miatt akár még egy fogyókúrában is segíthetnek. Ráadásul az állati eredetű tejekkel ellentétben ezekben található növényi rost, amely sokféle betegség megelőzésében segíthet.
Magból készült tejek
Tudtad, hogy dióból, mogyoróból, szezámmagból, mákfejből, tökmagból, napraforgóból, pisztáciából és lenmagból is készül tej?
Bizony, ezekből is csinálnak finom tejpótlót, ám a magtejek közül főleg a kesudiótej terjedt el, míg idehaza mindenképpen a mandulatej a legnépszerűbb. Finom, gazdag omega-3-ban, B- és D-vitaminban no meg vasban, bónuszként nagyon kevés benne a szénhidrát és a kalória. Viszont azt se hallgassuk el, hogy a tehéntejhez képest alacsonyabb a fehérje- és a kalciumtartalma, szóval ezeket máshonnan kell pótolni.
Liszt helyett tej a gabonából
A különböző gabonából készült tejekre váltva jó megoldás lehet a könnyen emészthető rizstej, ráadásul ez is telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Különösen azoknak jön jól, akiknek oda kell figyelniük a koleszterinszintjükre, mert ebben nincs koleszterin. A magtejek között egyébként nemcsak a rizstejet ismerjük, árpa-, köles-, kender- és zabtej is létezik, a magyar boltok polcain főleg az utóbbival találkozunk.
Szója és kókusz
A két egészen népszerű megoldás nem sorolható be az előbbi kategóriákba. Miután a szója divatos húspótló, nincs semmi meglepő abban, hogy a szójatej az állati eredetű tej kedvelt alternatívája. Magas a fehérjeszintje, ám kevesebb cukrot találunk benne, mint a tehéntejben.
A kókusztej nem kimondottan fogyókúrás megoldás, hiszen magas a kalóriatartalma, viszont igazán kellemes ízű, egészséges zsírokban és vitaminokban gazdag, ráadásul akár otthon is elkészíthető. Ez igaz a többi típusra is, bár tegyük hozzá, jóval nagyobb procedúrával jár, mint készen házhoz rendelni akár egyszerre több doboz egészséges nedűt, amely hónapokig ellát minket.
Simple tipp: utánvét helyett biztonság és kényelem
Az interneten történő vásárlást követő zökkenőmentes és biztonságos csomag átvétel érdekében fizesd a kiválasztott terméket készpénzmentesen a neten. A kényelem mellett még plusz biztonsági funkciókkal bír, ha az online bankkártyás fizetést választod utánvét helyett! Hogy ezek pontosan mik, ITT elolvashatod.
Forrás:
https://eletforma.hu/test-es-lelek/a-tej-alternativai/
https://www.hellovidek.hu/gasztro/2019/07/01/ezt-jobb-ha-tudod-a-novenyi-tejekrol-uri-huncutsag-vagy-az-egeszseg-zaloga
https://femina.hu/fogyokura/novenyi-tej/